יקב פלם תחת זכוכית מגדלת

זאת לא הפעם הראשונה ולא הפעם האחרונה (אני מקווה) שאני כותב על יקב פלם. לאורך השנים טעמתי לא מעט מהיינות והם תמיד היו מרשימים. בשונה מרוב הפעמים שבהן אתה כותב על יקב ויינותיו תחת מגבלת זמן.  הפעם זה היה לגמרי היינות ואני בוחן את היקב תחת זכוכית מגדלת. יש משהו מאוד יפה באפשרות לכתוב על יינות בפני עצמם ולא במסגרת, אתה בוחן את היין לאורך שעות ולפעמים ימים, הזמן לא קצוב ואתה מגלה תובנות חדשות. התובנות לא השתנו הרבה כשכותבים על פלם, זהו יקב שנמצא בחזית העשייה בארצנו, המקצועיות והמקצוענות שם ברמה הגבוהה ביותר וזה רק משתפר לאורך השנים. הכרמים התבגרו וכן היינן גולן פלם שמכיר את חומר הגלם טוב יותר.

ליינות.

יקב פלם, רוזה 2013, בנוי על בסיס של קברנה פרנק עם תוספת של סירה וקברנה סוביניון. פרחוניות נעימה עם מנטה, וניל, סיגליות, ורדים ושפע של עשבי תיבול ירקרקים; מרווה, תימין, ריחן המביאים המון רעננות. הפרי על הגוון האדום עם נטייה קלילה לכחול ויש בו פטל, שזיף, אוכמניות ויש תחושה של עור רטוב או בשרניות שיוצרים יחדיו עם הפרי המון גויאבה. גוף בינוני, פרי עסיסי במידה עם מתקתקות עדינה, מעט טאנינים מייבשים, מינראלי, גוון ירקרק, מעט בשרניות, מרירות וחומציות טובה בסיום. המחיר 89 ₪.

אני מודה שאני פריק של יינות רוזה רזים, קלילים וסופר חומציים. הרוזה של פלם הוא עולם אחר הוא כל כך מלא רבדים קטנטנים שמצאתי את עצמי טועם את היין שוב ושוב להבינו. זהו בהחלט רוזה שמאתגר את הטועם ואני מודה שלקח כמה שנים לאסימון ליפול אצלי.

יקב פלם, בלנק 2013, ממסך של סוביניון בלאן ושרדונה. אשכולית, לימון, ליים, קליפת תפוח ירוק, אפרסק לבן, מלון ומעט טרופיות עם קיווי ואננס ומינראליות ברקע. יש בו עשבוניות נעימה של דשא קצוץ מרוסן המביא עשבי תיבול ולא ירקרקות מודגשת. גוף בינוני, פר עשיר ושופע מרוכבות עם מעט מתקתקות, מורכבות, טאנינים רכים מעט מרירות של אשכולית וחומציות נהדרת בסיום. המחיר 89 ₪.

פלם בלנק ואני זאת אהבה מלגימה ראשונה המורכבות הנהדרת של הפרי עם חומציות מאוד מרעננת הזאת שובה את ליבי כל פעם מחדש. הוא אחד מכמה יינות לבנים שהקדימו את זמנם לגבי איך אמור להיות יין לבן ישראלי ולאחר כמעט עשור הוא עדיין בטופ.

 יקב פלם סירה רזרב 2012, סירה עם ביטוי יפה המזכיר את יינות צפון עמק הרון. פטל, שזיף, פרחוניות, פלפל שחור, עישון נעים עור ובשרניות. כל זאת לצד ירקרקות מרעננת וקליית חבית עדינה עם מוקה וקפה. גוף בינוני, יש בו עסיסיות ומורכבות נהדרת של הפרי ומצד שני טאנינים מייבשים, הפרי מעט מתקתק, הירקרקות מאוד מרעננת, החבית משולבת והחומציות נהדרת. המחיר 135 ₪.

זהו יין שאפשר להגניב לטעימה צרפתית של יינות סירה, יכול להיות שיבחינו שהוא לא הכי צרפתי בחבורה, אך אף אחד לא יתכחש לעובדה שזה סירה, אפילו סופר סירה במונחי יין ישראליים.

flam

 יקב פלם, מרלו רזרב 2011, שופע פירות יער בשלים; דובדבנים בשלים, שזיף, אוכמניות  ומעט פטל. יש בו שפע של עשבי תיבול עם מנטה, אורגנו, מרווה ותימין שנעים בין הצד הירקרק והמרענן לבין הצד היבש יותר. קליית החבית מאוד מסורתית עם קפה המזכיר אספרסו ומעט טבק ללא שמץ של וניל ומאחורה מעט מינראליות נעימה. גוף בינוני, הפרי שופע, עסיסי ומורכב עם שפע הפרי, החומציות זועקת מתוך היין ומביא רעננות נפלאה המשתלבת נהדר עם המתקתקות המאוזנת המגיעה מהפרי, יש בו מעט טאנינים מייבשים וקליית החבית היא הרקע לכל הפרי. המחיר 169 ₪.

זהו אחד מיינות המרלו הטובים ביותר שיצא לי לטעום מיקב פלם ובארצנו בכלל. מאוד מזכיר איטליה פינת בורדו ברעיון של המרלו הזה. צפוי לו עתיד מזהיר עם התיישנות שכל עשבי התיבול יהפכו לרצפת יער לחה והרעננות ברובה תשתנה לעומק. אפשר לחוש את העתיד ביין הזה וזה כל כך יפה.

יקב פלם, קברנה סוביניון רזרב 2011, ההתחלה ירקרקה עשבי תיבול מרווה, תימין ואורגנו יחדיו עם מנטה ואיקליפטוס, זאת ירקרקות מהסגנון המרענן והמרנין ולא של יין הסובל מירקרקות יתר. קליית החבית מתונה עם קפה ומעט טבק. לפרי לוקח זמן לצאת וכשהוא יוצא מתגלה שזיף, אוכמניות, דובדבנים ופטל בגוון אדום-כחול. מינראליות נעימה של גרפיט. הגוף בינוני-מלא, יש בו טאנינים מעט מייבשים, הפרי בשל ומעט מתקתק אך בעיקר, קליית החבית משולבת נהדרת והחמיצות נפלאה. המחיר 169 ₪.

אתחיל מהסוף, זהו יין שהייתי שמח לטעום גם בשנת 2021. כרגע הוא מציג איזון ומורכבות, אומנם הפרי מעט נחבא אל הכלים, אך הוא מענג בכל צורה אפשרית. יין רב שכבות המפתח לאורך הזמן ואחד היוצר עניין כשלוגמים ממנו. אחד מיינות הקברנה הטובים ביותר בארצנו בעשור וחצי האחרון.

 הטעימה הנוכחית לימדה אותי שסך החלקים עולה על השלם. זה בעיקר מתבטא במרלו והקברנה סוביניון שהנם יותר מיינות זניים גרידא. אלה אומנם הזנים המובילים ביין, אך לא יוצרים את מכלול היין כבהרבה יינות זניים.

Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *