יקב פלם

עברו כמעט כשנתיים מאז הסקירה האחרונה על יקב פלם. האיכות כהרגלה נשמרת בקנאות ביקב ואפשר לכתוב כבר לאחר מספר שנים שמתרחשת פה קלאסיקה ישראלית במיטבה. לאורך השנים יינות היקב התאפיינו בכך שהנם יינות ידידותיים לחך. בשונה מלא מעט יקבים שהחלו לפני מספר שנים עם הזנים הים תיכוניים, בפלם הכיוון הוא עדיין בורדו או עם תרצו איטליה המודרנית המשלבת בין זנים איטלקיים קלאסיים לבין זני בורדו. המקבילה כאן היא בנגיעה קלילה של הזנים הים תיכוניים, בקלאסיקו זה קיים כבר מספר שנים, הפעם בקברנה סוביניון רזרב. זהו איננו יקב הקופא על שמריו, השינויים פה יוצאים לאור באיטיות, כאשר בטוחים שזהו איננו שינוי של בציר גרידא, אלה שינוי האפשר להמשיך עמו לאורך זמן רב ביקב.

כעת לטעימה.

יקב פלם רוזה 2015, פרחוניות נעימה של ורדים יחדיו עם וניל, נגיעה של בשרניות ועור רטוב, מינראליות, מעט מפולפל, אורגנו טרי ומרווה. הפרי מביא פטל, דובדבן עץ, תות יער, אשכולית אדומה ולימון. גוף בינוני, פרי עסיסי עם מורכבות נעימה ומעט מתקתקות ויש בו חומציות טובה ונעימה עם מעט מרירות בסיום. המחיר 95 ₪.

Flam_Rose15

עם רוב היינות הרוזה בארצנו מנסים להתכתב חלקם יותר וחלקם פחות עם חומציות חורכת ורעננות. הרוזה של פלם לא חסר חומציות, אך הוא רוזה אינטלקטואלי, רוזה שהוא עדיין קליל ומרענן אך מנסה להביא עמו מורכבות של יין אדום.

יקב פלם בלנק 2015, קליפת תפוח ירוק, ירקרקות עשבונית, אשכולית, לימון, משמש, אפרסק לבן, מינראליות, וירקרקות של ריחן ומרווה. נגיעות טרופיות קלילות של פסיפלורה ואננס. גוף קל-בינוני, מעט טאנינים, מתקתקות עדינה, חומציות ופריכות ממש חד ולעיס בחך, פרי מורכב, מינראלי, מרירות עדינה, חמצמץ ועם סיום ארוך. המחיר 95 ₪.

Flam_blanc15

אחד הלבנים אהובים עליי מאז ומעולם, עוד לא נמצא בציר שלא חיבבתי ביין. מורכב, מרתק, חומצי, מרענן ולמעשה כל מה שמחפשים ביין לבן. בטעימה מלפני כמה שנים הוא גם הראה יכולת התיישנות מרשימה, באמת מה צריך עוד?

יקב פלם, קלאסיקו 2014, פרחוניות נעימה ומפתיעה של סיגליות, מעט עישון ובשרניות, תיבול של פלפל שחור, קינמון וליקוריץ. יש בו רעננות ירקרקה ויחדיו עם פירות יער אדומים – כחולים; שזיף, דובדבנים, פטל ואוכמניות כחולות. קליית החבית עם קפה וטבק. גוף בינוני, פרי עסיסי, מתקתקות עדינה, חבית משולבת, טאנינים רכים וחומציות טובה. המחיר 99 ₪.

זה כל פעם מפתיע אותי מחדש כמה הפלם קלאסיקו מוכן לשתייה, לא משנה איזה בציר הוא תמיד מוכן. הוא לא מתוחכם כמו היינות הגבוהים של היקב אך הוא לבטח אחד האדומים היותר מתאימים לקיץ הישראלי.

יקב פלם סירה רזרב 2013, פרחוניות נעימה של סיגליות יחדיו עם עישון קל ובשרניות. פרי עשיר; פטל, שזיף, קסיס ואוכמניות כחולות. מינראליות וירקרקות בדמות אורגנו טרי, מרווה וריחן. קליית חבית מדודה עם קפה וטבק. גוף מלא, פרי עסיסי  ומתקתק, טאנינים רכים, מורכבות נעימה, לעיס, בשרני, חבית משולבת וחומציות טובה. המחיר 150 ₪.

Flam_SyrahRes13

סירה עשיר ושופע שהמילה הדוניסטי הולמת אותו היטב. מביא עמו יחדיו מהאופי של הסירה וכן שהנו יין מאקלים ים תיכוני. עם כל העושר שבו הוא עדיין נשאר יין שאיננו מכביד החומציות טובה קליית חבית מתחשבת. השילוב הזה מביא עמו ממד של כיף ליין. היין הכי מודרני ביקב ועדיין אחד עם החתימה של היקב שלא בהכרח מחפשת יינות מתפרצים, אך בסירה נותנים יותר משאר האדומים.

יקב פלם קברנה סוביניון רזרב 2013, פרחוניות של סיגליות, עישון קל ובשרניות. גרגרי יער בשלים ועסיסיים; שזיף, אוכמניות כחולות, פטל ודובדבן. מינראליות ורצפת יער יחדיו עם ירקרקות מרעננת של עשבי תיבול. קלית חבית מדודה עם קפה וטבק. תיבול עדין של פלפל שחור, קינמון וליקוריץ. גוף בינוני – מלא, פרי מורכב ומעניין, טאנינים מעט מייבשים, לעיס, בשרניות קלילה מורגשת בחך והחומציות מעולה.  המחיר 175 ₪.

Flam_cabSavRes 13

קברנה סוביניון רזרב של פלם הוא הרבה יותר מקברנה, לפי חוקי היין הישראלי הוא קברנה זני. היין עצמו הוא ממסך מורכב ומעניין המובל על ידי הזן קברנה סוביניון. הוא נגיש כפי שלא היה הרבה בצירים והנגיעה הקלה עם זן הסירה מרככת אותו בצורה מקסימה (או שזה היה בציר). כתמיד, הוא מורכב, מעניין, ומאוד מאוזן וכאמור נגיש כשבעיניי זה פלוס ענקי לחובבי יין הרוצים לנסות יין או יינות בכמה רמות ממעל התקציב שלהם מדי פעם.

Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *